BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Akıllı Yenilenebilir Enerji Direkleri ile Otoyol Aydınlatma ve Kablosuz Araç Şarj Etme” Projesi

“Akıllı Yenilenebilir Enerji Direkleri ile Otoyol Aydınlatma ve Kablosuz Araç Şarj Etme”  Projesi

“Akıllı Yenilenebilir Enerji Direkleri ile Otoyol Aydınlatma ve Kablosuz Araç Şarj Etme”  Projesi ile Bahçeşehir Koleji Ortaokul 7.sınıf öğrencimiz Baran Gözcüler TÜBİTAK 12.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri sergisine davet edilmiştir…

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 12. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda danışmanlığını Serpil Caran’ın yaptığı Bandırma Bahçeşehir Ortaokul öğrencisi Baran Gözcüler’in  “Akıllı yenilenebilir enerji direkleri ile otoyol aydınlatma ve kablosuz araç sarj etme” isimli projesi 26-29 mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Bölge sergisine davet edilmiştir.

 

PROJE ÖZETİ

Dünyamızda iklim değişikliği ve fosil yakıt tüketiminin azaltılmasına yönelik yenilenebilir enerjilerin teknolojik gelişimi ve çözüm yaklaşımları giderek artmaktadır.

Ülkemiz güneş ve rüzgâr enerjisi açısından doğal kaynaklara sahiptir. Projemde otoyol ve otobanlarda akıllı direkler üzerinde kurulu güneş panelleri ve dik eksenli rüzgar türbinleri kullanılacaktır. Direğin tepesinde bölgesel rüzgârlar ile çalışan türbin ve altında güneş panelleri ile enerji üretilecektir. Ayrıca direğin alt kısmında araçların seyir yüksekliğinde oluşturduğu düşük hız rüzgâr türbini de bulanacaktır. Otoyol aydınlatmasında düşük enerji tüketimli led aydınlatma armatürleri kullanılacaktır. Üretilen ve depolanan enerji aydınlatma için kullanılacak ise direklerdeki sensörler ile araçların hareketi ve hızı ölçülerek kaç direğin daha yolu aydınlatacağını tanımlayan akıllı aydınlatma ağ sistemine ( smart lighting network ) sahip olacaktır. Bu sayede güvenli ve gerektiği kadar enerji kullanılacaktır. Üretilen enerjinin büyük bir kısmı elektrikli araçların otoyolda hareket halinde kablosuz enerji aktarımında ve şarj parklarda düşük manyetik rezonans ile hızlı şarj edilmesinde kullanılacaktır. Bu gün için tam dolu akü ile 200-400km yol gidebilen elektrikli araçların daha uzak veya sınırsız km seyahat etmesi sağlanacaktır. Akıllı direkler ile araç verilerinin tanımlanması enerji, hız kontrol, plaka takibi gibi birçok bilginin de veri paylaşımını sağlayacaktır. Sistemin sürekliliği açısından yenilenebilir enerji kaynağı yeterli olmadığında, sistem ana enerji şebekesine de bağlı olacaktır.

            İklim değişikliğinin azaltılması için, çevreci akıllı enerji teknolojileri kullanarak geleceğimizi ve dünyamızı koruyabiliriz.

08-05-201808-05-201808-05-201808-05-2018

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.