BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM, YÖNLENDİRME TOPLANTISI

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TANITIM, YÖNLENDİRME TOPLANTISI

Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Ortaöğretime geçiş modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimin tanıtımı ve yönlendirilmenin sağlanabilmesi  amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısı, Edincik Recep  Gençer  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı.

            İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa KILIÇGİL, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İhsan PARLAK, İŞKUR İlçe Müdürü Emrullah NARİN, Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü ,İlçemizde bulunan Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarının Müdürleri, İlçemiz ortaokullarında görevli Müdür yardımcıları ve Rehber Öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, Ülkemiz ve bölgemizde ki istihdam durumu, Mesleki ve Teknik Eğitime yönlendirmede yaşanan sorunlar paylaşıldı.

           Toplantının açılışını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa KILIÇGİL, Ülkemizde Ortaöğretimde  Mesleki ve Teknik Eğitim gören öğrenci oranının %46 civarında olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından bu oranın % 60 düzeyine çıkarılmasının hedeflendiğini, bu hedefe ulaşılmasında Rehber öğretmenlerimize önemli görevler düştüğünü belirtti. İnsanların hayatını idame ettirebilmesi için mutlaka bir meslek sahibi olması gerektiğini, bunun da yükseköğretime ötelenmeden önce ortaöğretim seviyesinde mesleki ve teknik eğitim kurumlarında öğrencilerin ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda erken yaşta edinilebileceğini vurguladı.

           Ülkemizde ve Bölgemizde gerçekleşen istihdam verileri, ihtiyaç duyulan meslek alanları hakkındaki bilgilendirme, İŞKUR İlçe Müdürü Emrullah NARİN tarafından yapıldı. Ülkemizin gelişmesinde ve kalkınmasında nitelikli yetişmiş iş gücü ihtiyacı olduğu, bunun da ancak mesleki ve teknik eğitimle sağlanabileceği ifade edildi.

            Toplantının Koordinatörlüğünü üstlenen Edincik Recep  Gençer  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi Müdürü Levent BARBAROS ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü İbrahim DELEN, Mesleki ve Teknik Eğitim uygulamaları konularında katılımcılara bilgi aktardılar. Yapılan sunumlarda Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğitim gören öğrencilerle ilgili olarak;

·       9. sınıfların tüm ortaöğretim türlerinde ortak sınıf olduğu,

·       Mesleki Eğitim Merkezlerinin zorunlu eğitim kapsamında olduğu ve 9. Sınıfta alan eğitimine başlandığı,

·       Alan eğitimine başlayan 10. sınıf öğrencilerinin iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalandığı,

·       Çalışarak öğrenimine devam etmek isteyenlerin Mesleki eğitim merkezini tercih edebileceği,

·       Öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri ile kişilik özellikleri doğrultusunda uygun alana yönlendirildiği,

·       İşletmelerde beceri eğitimi ve staj yapan öğrencilere ücret ödendiği, ayrıca ödemelerde devlet katkısının sağlandığı,

·       10 uncu sınıfın sonundan itibaren alanlarında kendilerini geliştirmek istediklerinde yaz tatillerinde, İŞKUR tarafından uygulanan İşbaşı Eğitim Programlarına katılarak günlük ücret alabilecekleri,

·       Mezunlara teknisyen unvanı verildiği, 

·       Mezunların yükseköğretime geçişinde alanlarındaki ön lisans programlarına yerleştirme işlemlerinde ek puan verildiği, Teknoloji Fakültelerinde mühendislik eğitimi almak isteyen öğrencilere büyük avantajlar sağlandığı,

·       Kendi işini kurmak isteyen mezunlara KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredinin sağlandığı,

·       Mezunlara diploma ile birlikte İşyeri Açma Belgesinin ve Avrupa Birliği ülkelerinde iş bulmalarına kolaylık sağlayacak Europass Sertifika eklerinin verildiği anlatıldı.

         Ayrıca çalışarak meslek sahibi olmak istemeleri halinde Mesleki Eğitim Merkezlerine kayıt yaptırarak aynı imkânlardan yararlanabileceği, 11. sınıfın sonunda kalfalık ve 12. sınıfın sonunda da ustalık belgesine ulaşılabileceği, açık öğretim liselerinde fark dersleri vererek de diploma sahibi olabileceği aktarıldı.

 

            Mart, Nisan, Mayıs aylarında ortaokullarda Mesleki ve Teknik Eğitimin Tanıtılması ve Yönlendirme amacıyla; öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik olarak yapılması planlanan etkinliklerin duyurulduğu toplantı, Edincik Recep  Gençer  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi’ nde bulunan Eğitim ve Üretim Atölyelerinin gezilmesi ile sona erdi.

14-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-201814-03-2018

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.