BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü

12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümü münasebetiyle aziz milletimizin İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'u minnet ve rahmetle yad ediyorum.  

İstiklal Marşı milli birlik ve beraberliğimizin mutabakat belgesidir. Kahramanlıklarla dolu tarihimizin ve inanç ile vermiş olduğumuz istiklal mücadelemizin sembolüdür. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından tarihe düşülmüş bir veciz destan olmasının yanı sıra her Türk gencinin ufkunu aydınlatan bir meşale hüviyetindedir. 

12 Mart vesilesi ile anma onuruna erdiğimiz İstiklal şairimiz, kendisini anmanın yanı sıra anlama ve anlatmanın da üzerimize vazife olduğu kıymetli bir mütefekkir, dava ve hareket adamıdır. Önemli eseri Safahat başta olmak üzere eserleriyle gönül ve fikir dünyamızın inşasında bir mihenk taşı mesabesindedir. Eğitim camiamız için Mehmet Akif Ersoy'u gençlere anlatabilmek önemli bir vizyon ve misyondur.  

İstiklal Marşımız, tarihte benzeri bulunmayan bir kahramanlık destanının yine benzeri bulunmayan bir edebi ustalıkla kaleme dökülmüş halidir. Aziz milletimizin zor zamanlarda ulvi niyetlerle gösterdiği üstün çabanın kıymetli bir ifade tarzıdır. Çocuklarımıza bugünlere nasıl geldiğimizi ve nasıl bir maziye sahip olduğumuzu anlatmaya başlayacağımız ilk durağımız İstiklal Marşımız olmalıdır. Mehmet Akif Ersoy, milletimizin bir ferdi olarak gönüllerimizin tercümanı olmuş ve sefaletin, umutsuzluğun, sıkıntıların kol gezdiği dönemlerde memleket sathına bir umut aşılamıştır. Şehir şehir kürsü kürsü gezerek yenilgileri galibiyetlere, umutsuzlukları umuda çeviren bir irfan ve irade beyanında bulunmuştur.  

Bu minvalde bize bıraktığı büyük miras vesilesi ile büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün millî mücadele kahramanlarımızı rahmetle anıyor, İstiklâl Marşımızın kabulünün 99. yıl dönümünü kutluyorum. 

 

Mutlu ASLAN       

İlçe Milli Eğitim Müdürü

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.