BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

    12 Mart 1921'de Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı'mızın kabulünün bugün yüzüncü yıldönümündeyiz. Yüz yıl önce bugün Ankara'da Meclis'te ilk defa marşımız okundu ve vekiller, insanlar, savaşın kahramanları gözyaşları ile bu marşın bu milletin destanının en güzel ifadesi olacağına karar verdiler. Yüz yıl sonra bugün bizler de aynı hislerle İstiklal Marşı'nı okuyor, duygulanıyor ve onun ifade ettiği yüce duygunun ikliminde kendimizi buluyoruz.

    Şanlı bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşı, hiç kuşku yok ki yüce Türk ulusunun ruhunu, tarihini, bağımsızlık sevdasını, ülkü ve ideallerini yansıtan ve aziz Türk milleti var oldukça nesiller boyunca yüreklerde hissedilerek coşkuyla okunacak bir ulusal marştır.

    Türk gençlerinin İstiklal Marşı'nı anlayabilmek ve onun ruhunu kavrayabilmek için, öncelikle Mehmet Akif Ersoy'u çok iyi tanıması gerekir. Onun tüm benliğinde muhafaza ettiği vatan sevgisini ve milli mücadele ruhunu bilmesi ve onun düşüncelerini anlaması gençlerimizin üzerine vazifedir.

   Ondaki yüce iklimi iliklerimize kadar hissederek, "Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın! Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın." mısralarındaki gibi vatan, millet ve hürriyet uğruna göğsünü siper edecek gençler olmanız gerekmektedir.

    Biz Mehmet Akif'i hakkıyla tanır ve İstiklal Marşı'nın ruhunu tüm benliğimizde hissedersek; "Ezelden beridir hür yaşamış ve hür yaşayacak" bir milletin fertleri olmaya devam ederiz.

   Bu duygu ve düşüncelerle vatan, millet ve hürriyet sevdalısı nesiller olmanız dileğiyle, "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diyen Mehmet Akif Ersoy'u sevgi ve rahmetle anıyorum. Onun bize verdiği ruhla başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere aziz vatan ve şanlı bayrağımız için kanlarını döküp şehadet şerbetini içmiş tüm şehitlerimize Cenâb-ı Hak'tan rahmet diliyorum.

 

Mutlu ASLAN       

İlçe Milli Eğitim Müdürü

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.