BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın?

Gömelim seni tarihe desem, sığmazsın.

Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber."

 

Türk ve Dünya tarihinde nice izler bırakmış bir milletin, Dünya siyasi tarihin akışına yön verdiği inanç, azim ve yiğitlik destanlarının yazıldığı, Mukaddes vatan toprakları için seve seve canlarını feda edenlerin ölümsüzleştiği yerdir ÇANAKKALE... 

18 Mart 1915'te topraklarımızı işgal etmeye kalkanlara karşı kazanılan Çanakkale Deniz zaferi, milletçe birlik ve beraberlik içinde olduğumuz ve bütünleştiğimiz müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz bir zorluğun kalmayacağını, şartlar ne kadar zor olursa olsun neleri başarabileceğimizi gösteren büyük bir zaferdir. Bu ruha sahip olan milletimiz bu gün dahi yaşanılan felaketlerde omuz omuza vermeyi, el ele yaraları sarmayı, yaşanılan acılara göğüs germeyi başarabilmiştir.

Çanakkale Savaşları ile milletimiz, vatan toprağını korumak için mücadele ederken aynı zamanda savaş meydanında gösterdiği merhametiyle, savaş sonrasında da yüksek ahlakı ve Asil davranışı ile dünya milletlerine örnek olmaya devam etmiştir.

Bu konuda Atatürk'ün 1934 yılında Anzak askerlerine hitaben söylediği "Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar. Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız." Sözleri tarihe kazınmıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Yıl dönümünü kutluyor 18 Mart Şehitleri Anma Gününde, bize hala bu gururu ve onuru yaşatan tüm aziz şehitlerimizi, Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş gazilerimizi, Ordumuzun Kahraman Türk neferlerini rahmetle ve şükranla anıyor.

Mutlu ASLAN     

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.