BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi

Bugün 18 Mart. Tarihin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Deniz Zaferi'nin 105.yıl dönümü. Süngülere, kurşunlara, bombalara göğüs gerek bu kahramanlık destanını yazan tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz.

Geçmişi şanlı mücadele ve zaferlerle dolu milletimiz 105 yıl önce bu topraklarda gösterdiği birlik ve beraberlik ile tarihe şanlı bir kayıt düştü. Hem kara hem de deniz savaşlarında terinin son damlasına kadar gayret eden Mehmetçiklerimiz, dönemin en güçlü ordu ve donanmalarına geçit vermeyerek inancını, azmini ve cesaretini yedi düvele gösterdi.

Milletimizin kararlığı ve azmi ile tarihin en çetin savaşının seyri değişti ve "Çanakkale Geçilmez" gerçeği tüm dünya milletlerinin hafızasına kazındı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, ay-yıldızlı bayrağımızın gölgesinde bağımsızlık ve özgürlük muştumuzu haykırarak tüm dünyaya kabul ettirdiler. Gençlerimizin ilham kaynakları, müstesna kahramanlar Seyit Onbaşı, Seyit Ali, Mehmet Çavuş torunlarına ata yadigarı vatanı ve paha biçilemez bir destanı miras bırakmayı başardılar. 

Bugün bize düşen, bizi biz kılan değerlere sahip çıkmaktır. Eğitimciler olarak 1915 senesinde neden üniversitelerimiz ve hatta liselerimiz mezun vermediler, bilmeli ve öğrencilerimize hem anlatmalı hem hissettirmeliyiz. Geçmişimizi bilerek, geçmişten güç ve ilham alarak yeniliklerin izini sürmek, kendi birikimlerimizin değerini bilmek gençliğimizin vazifesidir. Birlikte başarmanın ne demek olduğunu her yeni gün ve her yeni olayda dosta düşmana göstermeli, Çanakkale'yi unutulmaz kılan hikâyeleri, fotoğrafları, ismi bilinen bilinmeyen kahramanları unutmamalıyız.  

Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çanakkale'yi destan kılan milletimizin şanlı zaferi kutlu olsun. 

Mutlu ASLAN         

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.