BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Doğayı Keşfet Fark Et Koru 2"    Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi'nin TÜBİTAK 4004 "Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi" kapsamında hazırladığı "DOĞAYI KEŞFET FARK ET KORU 2" projesi başarıyla tamamlandı.

    Erdek Günbatımı Otel'de gerçekleşen kapanış töreninde öğrencilere sertifikaları verildi. Proje yürütücüsü Biyoloji Öğretmeni Sinan ONAR konuşmasında "Kurumumuzun ve ilçemizin üçüncü TÜBİTAK 4004 projesini tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4-10 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen projemizde Balıkesir'in farklı ilçelerinden gelen 25 lise öğrencisini yarınlarımıza yatırım yapmak için bilim insanlarımızla bir araya getirerek, toplumla bilimi buluşturduk. Biyoçeşitlilik merkezli projemizde iklim değişikliği ve çevre sorunları, yaban hayatı, ata tohumları, geri dönüşüm, deniz kirliği, müsilaj, herbaryum, sirke yapımı, tıbbi bitkiler, biyoplastik, arılar, kompost yapımı gibi farklı etkinlikler yaptılar. Ayrıca drama, dans, ebru, Web 2.0 araçları etkinlikleri ile projemizin disiplinler arası yapısı güçlendirilmiştir.

   Öğrenciler; proje kapsamında Kapıdağ, Erdek Körfezi, Karacabey Longoz ormanları, Ovakorusu ayı rehabilitasyon merkezi, Bandırma Koyunlucuk Araştırma Enstitüsü Biyoteknoloji Merkezi, Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Edincik yerleşkesindeki Denizcilik ve Balıkçılık Müzesi ve Manyas Gölü Kuşcenneti'ni ziyaret etmişler ve bu bölgelerde eğitmenlerimiz rehberliğinde doğa eğitimi almışlar, gözlem yapmışlar ve tohum ekmişlerdir. Bölgemizin biyoçeşitlilik açısından zengin oluşu projemizin yapılabilirliğini kolaylaştırmıştır. Ayrıca TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof.Dr. Hasan MANDAL, projemize çevrim içi katılarak TÜBİTAK projelerinin amaçları, dünya iklim krizi ve çözüm yollarını gibi konularla öğrencilerimizle sohbet etmiştir. Öğrencilerimiz için ilham verici geçen buluşmada ülkemiz ve dünyamız için yararlı birçok proje fikri ortaya çıkmıştır. Proje boyunca öğrenciler aldıkları eğitimi okullarında arkadaşlarına ve çevrelerine aktaracaklar ve böylece projenin amaçları geniş kitlelere ulaşacaktır.

   Tören sonunda öğrenciler belgelerini Proje Uzmanı Prof.Dr. Fatih SATIL ve Bilsem Müdürü Levent OBUZ'dan aldılar.

 

24-09-202224-09-202224-09-202224-09-202224-09-202224-09-202224-09-202224-09-2022

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.