BALIKESİR BANDIRMA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Su Okuryazarlığı Dijital Oyun Denemesi"   BANDIRMA ALİ ÖZTAYLAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİN HAZIRLADIĞI "SU OKURYAZARLIĞI DİJİTAL OYUN DENEMESİ" TÜBİTAK'IN DÜZENLEDİĞİ 51. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI FİNALİNDE TÜRKİYE 2.'si OLDU.

     6 Temmuz 2020 Pazartesi günü çevrimiçi ortamda jüri karşısına çıkan Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. Sınıf Öğrencileri Zeynepnur YAVAŞ ve Fatma Beyza EMEKOĞLU, danışman öğretmenleri Funda BULUT rehberliğinde projelerini tanıttılar.

   "Temiz suyun geleceği, kullanılabilir su kaynaklarının bilinçli bir şekilde kullanılmasına bağlıdır. Suyun bilinçli bir şekilde kullanılması ise ancak su ayak izi ve su okuryazarlığı gibi kavramların farkındalığının kazandırılması ile gerçekleşebilir. Araştırma, ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere su okuryazarlığı ile ilgili farkındalık kazandırılması amacı ile oluşturulmuştur. Araştırmanın problemi ise lise düzeyi öğrencilerde suyun bilinçli kullanımına yönelik olarak tasarlanan fiziksel ve dijital bir oyun uygulamasının bilişsel ve davranış düzeyindeki etkilerinin tespit edilmesine yöneliktir.

   Araştırma sonuçlarına göre; su okuryazarlığına yönelik bilgilendirici sunum ile birlikte fiziksel ve dijital oyundan oluşan uygulama aşamasının, katılımcılarda hem bilişsel hem davranış düzeyinde sürekli ve kalıcı değişiklik oluşturduğu, katılımcıların günlük alışkanlıklarının etkisi ile farkında olmadığı davranışlarının, suyun geleceğini nasıl etkilediğinin bilincinde bir birey olmasında farkındalık sağladığı belirtilmiştir."

    TÜBİTAK 2204 Araştırma Projeleri kategorisi Türkiye Finallerinde hazırladıkları "Suyun Sessiz Çığlığı ? Su Ayak İzi" Projesi, değerler eğitimi alanında, "51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finalinde" Türkiye 2.si olarak bizleri gururlandıran değerli öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

   (Finalde yarışan projenin dijital oyununu "suizi" adıyla Google Play Store'dan aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. )

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.suizi

10-07-202010-07-2020

17 Eylül Mah. Hacı Keşfettin Cad. N.22 Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Bandırma / Balıkesir - 0266 714 83 67 / 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.